W piątkowy wieczór 20 czerwca 2025 r. delegacja naszego Koła uczestniczyła w Woli Zarczyckiej w uroczystość upamiętnienia poległych mieszkańców, zamordowanych w czasie pacyfikacji wsi przez nazistów. Mszę Św. w intencji poległych poprowadził proboszcz parafii ks. Józef Łobodziński. Następnie poczty sztandarowe i delegacje z wieńcami przeszły na Wał gdzie oddano cześć poległym. W czasie II Wojny Światowej, wśród mieszkańców Woli Zarczyckiej działały dwa plutony Armii Krajowej, dając się we znaki niemieckim najeźdźcom. Okupant, w ramach zemsty 20 czerwca 1943 r. otoczył wioskę i przeprowadził łapankę ludności. Część z nich została wywieziona do obozów. Część zamordowano – 76 mężczyzn i chłopców – mieszkańców wsi. Wśród zamordowanych było wielu żołnierzy Armii Krajowej wskazanych przez zdrajcę. Pozostali skupili się w jednym oddziale, dowodzonym przez Pawła Siuzdaka – członka oraz wieloletniego Prezesa naszego Koła. Delegacja Koła złożyła wiązankę pod pomnikiem poległych, a następnie udała się na grób wspomnianego już kol. Prezesa, aby zapalić symboliczny znicz. Chwała Bohaterom…
Miesiąc: czerwiec 2025
Spotkanie z myśliwymi w SOSW w Leżajsku
Z okazji Dnia Mamy i Taty w dniu 26 maja 2025 r. uczniowie klas „PŻ” ze SOSW wraz ze swoimi wychowawcami, opiekunami oraz rodzicami udali się na piknik do Osady Myśliwskiej „Marysin” należącej do Koła Łowieckiego „Towarzystwo Myśliwskie im. św. Huberta” w Leżajsku.
Oprócz rodziców naszymi gośćmi byli również myśliwi, kol. Edward Gwóźdź i Kol. Mieczysław Struzik członkowie Koła Łowieckiego „Łoś Mielec”, członkowie Komisji Kultury i Promocji Zarządu Okręgowego PZŁ w Rzeszowie.
Panowie z pasją opowiadali o łowiectwie, zwyczajach zwierzyny łownej, jej populacjach i roli myśliwych w utrzymaniu równowagi biologicznej. Wszyscy byli bardzo zainteresowani opowieściami naszych gości, tym bardziej, że towarzyszył im pokaz żywych zwierząt: kuropatw, perliczek, gołębi, królików, żółwi, papug, które można było dotknąć, pogłaska i pokarmić. Panowie również przywieźli ze sobą spreparowane zwierzęta oraz skóry zwierząt i poroża oraz dzielili się ciekawostkami na ich temat.
Spotkaniu towarzyszyła miła, nasycona ciekawością atmosfera, a zasłuchani uczniowie i rodzice niekiedy włączali się do rozmowy z własnymi doświadczeniami i obserwacjami. Takie spotkania wzbogacają naszą wiedzę i osobowość o wartości, których nie znajdziemy w podręcznikach. Rodzicom uczniów oraz kol. Mieczysławowi i Edwardowi dziękujemy, że zaszczycili nas swoją obecnością.