Audycja telewizyjna „Kult św. Huberta”.

Opublikowano: 11 stycznia, 2022

W dniu 10 stycznia 2022r. w ogólnokrajowej telewizji TRWAM została wyemitowana bardzo ciekawa audycja poświęcona kultowi św. Huberta. W programie jest również wzmianka o naszym Kole,  w którym przedstawiony jest nasz patron, Kaplica Leśna w Kudłaczu, nasze tradycje łowieckie.

Zachęcamy wszystkich myśliwych jak również miłośników przyrody do obejrzenia tego ciekawego materiału filmowego.

Aby uaktywnić materiał filmowy kliknij w poniższy link:

https://tv-trwam.pl/epg/audycja/prg.88802

Przypominamy również historię powstania Kaplicy Leśnej w Kudłaczu.

Uroczysko Kudłacz – historia powstania kaplicy na pamiątkę śmierci hrabiny Julii Zamoyskiej (DZIULI)

„W lesie pod Kudłaczem, na uroczysku znajduje się okazała kapliczka. Stoi w miejscu tragicznego wypadku, któremu uległa hrabina Julia Zamoyska, zwana Dziuli (Rognieda Stecka – Olechnowicz ze Steczanki, herbu Radwan).
Przed II wojną, co roku w dniu św. Huberta (3 listopada) urządzano tu tradycyjne polowania, na które przyjeżdżali też przyjaciele rodziny, zwłaszcza zaprzyjaźnieni z Potockimi Zamoyscy. W 1922 roku podczas takiego zbiorowego polowania, hrabina Julia Zamoyska postrzeliła potężnego odyńca, który ją zaatakował i ciężko poranił, nim sam zginął od kuli. Broczącą krwią kobietę opatrzyli miejscowi medycy, po czym zawieziono ją do szpitala w Krakowie. Tam niestety zmarła w dniu 11 listopada, w wieku 37 lat.

Prawdopodobnie z potrzeby serca, w miejscu tragicznego wypadku wzniesiono wkrótce okazałą kaplicę. Na wysokim kamiennym postumencie zbudowano drewnianą konstrukcję zrębową kryjącą zewnętrzny ołtarz, do którego z obu stron prowadzą strome schody. Wewnątrz kaplicy umieszczono ołtarzyk z Matką Boską Ostrobramską w witrażu. Napis na obrazie brzmi: „Najświętsza Matko zmiłuj się nad nią”. Przy ołtarzyku umieszczono zdjęcie zmarłej z wypisaną inskrypcją: „Przeszła czyniąc dobrze – bliźnim uczynna – wierna w przyjaźni – szlachetna w uczuciach i uczynkach”.

W tympanonie widnieje napis: „Pamięci Adamowej Zamoyskiej Kochanej Dziuli” oraz data 1923, bowiem w tym właśnie roku, w rocznicę tragedii poświęcono kaplicę i odprawiono mszę św. za duszę nieboszczki. A sam Adam Zamoyski również nie miał szczęścia. Zmarł także w wyniku wypadku na polowaniu na Uroczysku, przeżywszy żonę zaledwie o 10 lat. Adam Zamoyski zmarł w Paryżu w 1933 roku w wyniku odniesionych ran. Niedaleko kaplicy znajduje się pamiątkowy głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu, a ufundowany przez Alfreda i Jerzego Potockich w 1933 roku. Napis na głazie brzmi: „Śp. Adamowi Zamoyskiemu na wieczną pamiątkę Alfred i Jerzy Potoccy 1933”.

Informacje na podstawie książki Edwarda Marszałka „Leśne ślady wiary

Wąwozem tuż przed kaplicą płynie niewielki strumień, który tworzy trzy stawy obecnie zamieszkałe przez bobry. Na jednym ze stawów jest mała wysepka, na której ma być odtworzona przedwojenna altana. Do kaplicy i wspomnianego głazu prowadziła ledwo widoczna ścieżka. Parkowe alejki zatarł czas … i … przyroda.

Od kilka lat kaplicą opiekuje się Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwskie im. św. Huberta” z Leżajska.